BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
DEKORASYONUN GÖZ BEBEĞİ AHŞAP

DEKORASYONUN GÖZ BEBEĞİ AHŞAP

16 Aralık 2016

"Ahşap malzeme" her dönem popülerliğini koruyan önemli bir malzemedir. "Mobilya" sektöründe "ahşap malzeme" seçimi yapılırken ağaçların yapısına bakılır. Bazen de dayanıklılık ve dokusuna göre tercih edilir. Ülkemizde de ağaçlar yüksek kalitede ve çeşitlilikte yetişiyor. "Kaplama" ve "masif" olarak zeminden mobilyaya en çok tercih edilen "ahşap" türlerini sizin için sıraladık.

KESTANE

Karadeniz, İstanbul, Ege ve Antalya’nın doğusunda yetişir. Meşeye benzer. Sert, sıkı yapılı ve esnektir. Ancak kolay kırılır ve bükülür. Bu yüzden kolay işlenir. Çok iyi boya tutar. Suya dayanıklıdır. Mobilyacılıkta masif ve kaplama olarak değerlendirilir.

HUŞ

Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’da yetişir. Kayın veya süpürge ağacı olarak da bilinir. Sıkı, ince yapılı ve orta sertliktedir. Kolay bükülür ama dayanıklıdır. Zor yarılır ve kuruduğunda çatlar. Çürüdüğü için tornaya ve dış mekana uygun değildir. Çok iyi boya tutar. "Koltuk takımları" ve oymalı işlerde kullanılır.

MEŞE

Türkiye’de bütün ormanlarda bulunur. Pelit ya da palamut ağacı da denir. Çok sayıda farklı türü vardır. Sert veya yumuşak olması yetiştiği yere göre değişen meşe, zor işlenir. Kolay çatlar ve yarılır. Neme çok dayanıklıdır. En iyi boyanabilen ağaçtır. "Mobilya" üretiminde ağacın yumuşak türü masif ve kaplama olarak tercih edilir.

CEVİZ

Türkiye’nin her yerinde yetişir. Ağır ağaçlardandır. Fiziki etmenlere dayanımı iyidir. Çok çalışır, çok çeker ve kolay yarılır. Sadece kuru ortamda dayanıklıdır. Kolay ve rahat işlenir. Estetik açıdan değerli bir mobilya ağacıdır. Oyma ve tornada iyi sonuç verir.

AKÇAAĞAÇ

Gürgen ormanlarında karışık halde bulunur. Sert ve sıkı ağaçlardandır. Kolay işlenir ama esnek ve bükülgendir. Az çeker ama çatlamaya meyillidir. Nemli ortamda kolay çürür ve böceklenir. "Masif" ve "kaplama" olarak "mobilya" üretiminde, mutfak aletlerinde, oymacılıkta tercih edilir.

KİRAZ

Yaygın olarak bahçelerde yetiştirilir. İnce dokulu, sert, sıkı bir ağaçtır. Rahat ve kolay işlenir ama çok dayanıklı değildir. Kururken çok çeker. Kısa sürede bozulup böceklendiği için dış mekana uygun değildir. İyi boya tutar. "Mobilya ve iç mimaride" masif ve kaplama olarak, aynı zamanda da marküteri işlerinde kullanılır.

MAUN

Sıcak iklim ağacıdır. Sıkı yapılı, az esnek bir ağaçtır. Kolay işlenir. Az çalışır, az çeker ve az çatlar. Değişken havaya iyi dayanır. Üstün nitelikleri olan bir ağaç olduğundan parke, modern ve klasik bütün mobilyalarda masif ve kaplama olarak kullanılır.

DİŞBUDAK

Karadeniz, Marmara ve Trakya sahillerinde ve İç Anadolu’nun iç kesimlerinde bulunur. Sert, ağır ve sıkı yapılıdır ama kolay işlenir. Kuru ortamda dayanıklıdır. Çabuk çeker. İyi verniklenir ama su bazlı boyalarla boyanmaz. Masif ve kaplaması mobilya üretiminde çok kullanılır.

ÇAM

Kozalaklıların çamgiller familyasından olan ağaçlara genel olarak verilen addır. Çamlar değişik ortam şartlarında yetişerek ormanlar meydana getirirler. Ayrıca yaz, kış yapraklarını dökmedikleri, havayı saflaştırdıkları için bahçelerde ve parklarda da yetiştirilirler. Bununla beraber tropiklerde de yetişen bazı çeşitleri vardır. Fakat genel olarak çam, ılık ve bilhassa soğuk yerlerin bitkisidir. Özellikle sarıçam, Karadeniz Bölgesi'nde bol miktarda yetişir. Dayanıklıdır ve işlenmesi en kolay ağaçlardan birisi olduğu için klasik mobilyalarda tercih edilir. Çam ağaçları "mobilya" üretiminde kullanılır.

Top