BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
DEKORASYON FİKİRLERİ

DEKORASYON FİKİRLERİ

26 Ocak 2017

Dekorasyon ile ilgili bilmeniz gerek ilk şey, hiçbir zaman tek bir kural olmadığıdır. Yani evinizi iyi dekore etmek için genel geçer bir kural yoktur. Kullanılan alan, tasarım anlayışı, dekorların küçüklüğü ya da büyüklüğü gibi birçok detayı göz önüne almanız gerekir. En önemlisi de dekorasyonu zevkinize uyacak şekilde yapmalısınız. Bununla birlikte kişisel stilinize ne olursa olsun evinizi dekore etmenize yardımcı olacak birkaç tasarım felsefesi bulunmaktadır.

ODANIZIN RENGİ

Tavanınızın ve ahşap dekorlarınızın duvarlarınız ile uyumlu renklerde olmasına özen gösterin. Eğer odanıza karanlık renk tonları hâkimse yapabileceğiniz en kötü şey tavanınızı ve ahşap dekorlarınızı açık renklere boyamaktır. Her şey aynı renk tonlarında olduğu zaman çok daha sofistike görünür. Bizce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta burası çünkü gerçekten fark yaratıyor. Odanızı boyamaya karar verdiğinizde bunları hatırlamanızı umuyoruz.

DEKORASYONUNUZA DETAYLAR EKLEYİN

Hangi modacıya ya da iç mimara sorarsanız sorun, size detayların bir tasarımı canlandıran en önemli şey olduğunu söyleyeceklerdir. Moda ikonlarının giyim tarzlarını düşünün. Aksesuarları, farklı kombinasyonları ve kontrast yaratan detayları bir uyum içinde kullanırlar. Sanat, ne zaman durmak gerektiğini bilmekte yatıyor. Yani sezgilerinizi kullanın. Eğer her şey karışık görünüyorsa daha sade hale getirin. Dekorasyonunuz cansız görünüyorsa mumlar ve kitaplar ekleyin. Ya da en sezdiğiniz sanat tablosunun önüne bitkiler koymayı deneyin. Belirli bir düzeni takip etmenize gerek yok. Sadece doğru olduğunu hissedene kadar objeleri ve dekorları farklı şekillerde bir araya getirin.

DEKORASYONUNUZ İÇİN DOĞRU RENGİ SEÇİN

Sizi gerçekten mutlu eden rengi bulun ve tüm dekorasyonunuzu bu rengi temel alarak oluşturun. Sadece aynı renkte zemin, duvar veya tavan değil tüm odanız için bu renk tonlarını kullanın. Eklektik bir görünüm istiyorsanız, her şeyi doğru uyum ile birleştirmeli ve renk tonlarını da buna göre belirlemelisiniz.

DEKORASYONUN TARZI

Evinizi ya da odanızı dekore ederken acele etmeyin. Yani bazı değişiklikler yapıp dekore etmeyi hemen bırakmayın. Çünkü dünya üzerinde tüm dekorasyonunuzu tek yerden tamamlayabileceğiniz bir mağaza bulunmuyor. Farklı seçenekleri bir araya getirip ahenk yaratmanız gerek. Dekorasyon; eski, yeni, vintage, retro, avangart, loft, country gibi birçok farklı tasarım anlayışını harmanlayabileceğiniz devam eden bir süreçtir. Dekorasyonu en iyi olan alanlar, uzun yıllar boyunca kendi benzersiz tarzını yansıtacak şekilde değişen alanlardır. Bu sürecin sonunda ise asla ayrılmak istemeyeceğiniz kadar güzel bir eve sahip olabilirsiniz.

 

Top