BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
ÇOCUK ODASI DEKORASYONU FİKİRLERİ

ÇOCUK ODASI DEKORASYONU FİKİRLERİ

10 Temmuz 2018

Çocuğunuzun bayılacağı bir çocuk odası dekorasyonu yapmaya ne dersiniz? Öncelikle alan sorunlarının, çocuklarınızın güzel bir odaya sahip olmasını engellemesine izin vermeyin.

Çocuk odası dekorasyonu yapmak, dekorasyonun geneline oranla daha zorlayıcı olabilir. Hepimiz çocuklarımızın oyun oynamak ve ev ödevlerini yapmak için aydınlık, düzenli bir yere sahip olmalarını istiyoruz. Ancak alan sorunları nedeniyle çocuklarımızı küçük alanlara âdeta hapsediyoruz. Endişe etmeyin: biraz ilham alarak çocuk odasını eğlenceli, çekici ve organize mekânlara dönüştürmenin kolay ve ucuz yolları da var.

İster kız, ister erkek çocuğunuz olsun; öncelikle depolama ve yatak ile başlamalısınız. Bunları tamamladıktan sonra dekorasyonun eğlenceli kısmına geçmeye artık hazırsınız demektir. Dinlenme ve yaratıcılık, çocuk odası dekorasyonuna başlamadan önce göz önüne almanız gereken şeylerin başında geliyor. Hazırsanız başlıyoruz. Keyifli okumalar!

Renk paletini dengeli tutun

Küçük odalar, dağınık ve farklı renk tonlarıyla kolayca boğulurlar ve kendilerini sıkışık hissederler. Bu nedenle küçük alanlarda genellikle beyaz kullanılır. Ancak bu renk, desen, eğlence ve karakter ekleyemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Pencereler ve yatak takımları, renkli sahneler ve desenler için mükemmel alanlardır. Beyaz bir odaya keskin bir rahatlama katacaktır. Etkiyi artırmak için minderler ve kilim ekleyin. Daha dengeli bir dekorasyon için tablo veya duvar sanatı gibi birkaç önemli aksesuara yer verin. Çocukları hedef alan nesnelerin ve oyuncakların genellikle parlak renkli veya desenli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Doğru yatağı alın

Genellikle odanın odak noktası olan yatak oldukça önemlidir. Eğer çocuk odası kardeşler tarafından paylaşılıyorsa ranzalar alandan tasarruf etmek için iyi bir seçim olacaktır. Zeminden daha fazla tasarruf etmenin diğer bir yöntemi de, mobilyaları yetişkinlerin boyutları yerine çocuklara özel boyutlarda satın almaktır. Örnek görseldeki ranza, daha dar ve kısa boyutlarda alınabilirdi. Bununla birlikte çocuklarınız büyüdüğünde tekrar tekrar masraf etmek istemiyorsanız yetişkin boyutlarında ranza veya yatak da alabilirsiniz.

Hangi yolu seçerseniz seçin, yatağı fonksiyonel bir gereklilikten ziyade, tasarıma özel olarak dahil edilmiş gibi hissettirin. Duvarda kullanacağınız farklı bir renk ile yatağa ve yatağın dokusuna dikkat çekebilirsiniz. Unutmayın, iyi düşünülmüş bir dekorasyon, mekânın dağınık görünmesini engeller.

Duvar rafları kullanın

Kompakt bir alanda, duvarların çoğunu depolama alanı olarak kullanın. Duvara monte edilmiş raflar veya üniteler, zemin alanını kapatmaz ve çocuklarınızın daha rahat oynamasını sağlar. Açık raflar aynı zamanda her şeyi kolay erişilebilir bir yerde tutmanıza olanak tanır. Bu noktada farklı raf seçeneklerini kullanabilirsiniz. Kasaları ya da kutuları boyayarak ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Farklı renkte boyayacağınız raf seçenekleri özellikle açık renk duvarlada öne çıkacaktır. Duvar raflarının işlevsel bir yanı da vardır. Rafların içlerinin yanında üst kısımlarını da kullanabilirsiniz. Oyuncakları ya da dekorları bu alanlarda sergileyebilirsiniz.

Duvar kağıtlarını düşünün

Çocuk odası duvar kağıtlarıba görür görmez aşık olabilirsiniz. Ancak siz yine de odanın her duvarında duvar kağıdı kullanmayın. Sadece tek bir duvarda, yatak gibi sabit mobilyaların arkasında kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, eğer duvar kağıdı kullanacaksanız odanın geri kalanını basit tutmalısınız. Çünkü duvar kağıtları yapıları itibariyle fazlasıyla dokuludur. Dekorasyonu dengelemek için duvar kağıdının dışında kalan alanlarda sadelikten yana olun. Duvar kağıdındaki renkleri odanın bazı alanlarında devam ettirebilirsiniz. Örnek görselde baykuşların turuncu renkteki kanatları başucu lambasında da kullanılmış. Yine aynı şekilde açık mavi kanatlar da yorganın desenlerinde tekrar edilmiş.

Odanın şeklini değerlendirin

Şekli genelden farklı olan -çatı katları gibi- odaları dekore etmiş zor olabilir. Mobiyaları ve dekorları alana uygun olarak seçmeniz gerekir. Bu noktada piyasada bulunan hazır mobilyalar çocuk odasına uymayacaktır. Bu yüzden de bir iç mimardan yardım alıp alana uygun mobilyalar hazırlamasını isteyebilirsiniz. Yani dezavantaj gibi görünen bir durumu avantaja çevirip dekorasyon açısından ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Top