BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
ÇİÇEKLERİNİZİ SICAK HAVALARDA TAZE VE CANLI TUTUN

ÇİÇEKLERİNİZİ SICAK HAVALARDA TAZE VE CANLI TUTUN

25 Temmuz 2018

Çiçeklerinizin sıcak havalarda taze ve canlı kaldığından emin olun. Peki nasıl emin olabilirsiniz? Türkiye’nin büyük bölümü bu haftadan itibaren son yılların en yüksek sıcaklıklarına ulaşacak. Sıcak havalar ile nasıl başa çıkacağımıza dair uzmanlardan pek çok açıklama geliyor. Ancak çiçekleri ve bitkileri sıcak havalardan nasıl koruyabileceğimizle ilgili pek bilgi bulunmuyor. Biz de sizin için bu konuya odaklandık ve beş öneri hazırladık. Keyifli okumalar!

 

1. Çiçekler ve bitkiler ılık suyu soğuk suya oranla daha hızlı emer. Bu sayede de nemli kalma süreleri daha uzun olur.

2. Tıkanıklıkları gidermek ve su emilimini artırmak için bitkinin tabanında 5 cm kadar kesebilirsiniz. Yüzeye ulaşan su miktarını artırmak için daima açılı kesmeye çalışın. Makası yatay tutmak yerine hafif sağa ya da sola doğru çevirin.

3. Kirli ve temizlenmeyen saksıların içinde bakteriler oluşur ve sıcak havalar da bu bakterilerin çoğalmasını sağlar. Saksılarınızı sterilize etmek için bitkilere ve çiçeklere zarar vermeyen anti bakteriyel temizleme ürünleri kullanın. Dökülmüş yaprakları ya da dalları saksının içinde bırakmayın. Özelikle sıcak havaların etkisiyle hızlı bir şekilde çürüyecek olan yapraklar ve dallar, bakterileri de saksınıza davet eder.

4. Çiçeklerinizi ve bitkilerinizi olabildiğince sabit ısıda tutmaya çalışın. Sıcaklıktaki değişimler çiçeklerinizin ya da bitkilerinizin daha hızlı ölmesine neden olur. Ayrıca güneş, çiçeklerinizin gövdelerindeki suyu buharlaştırır. Bu yüzden onları doğrudan güneş ışığından uzak tutun.

5. Saksı seçimi de en az çiçek ve bitki bakımı kadar önemlidir. Köklerin hava almasını sağlayarak küf ve bakteri oluşumunu önleyen saksılar tercih etmeye çalışın. Yani çiçeklerinizin ya da bitkilerinizin eninden daha geniş olan saksılar kullanın. Umarız bu bilgiler çiçeklerinizin ve bitkilerinizin sıcak havalarda daha canlı ve taze kalmasına yardımcı olur.

Top