BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
BALKONUNUZU MİNİ BİR BAHÇEYE ÇEVİRİN

BALKONUNUZU MİNİ BİR BAHÇEYE ÇEVİRİN

22 Mayıs 2018

Balkonunuzun boyutu ne kadar olursa olsun mini bir bahçe yaratma şansınız vardır. İzmir’de yılın altı ayı balkonlarda yaşanır. İzmirlilere göre balkonsuz bir ev düşünülemez bile.

Günler uzadıkça açık havadan ve yeşilden en iyi şekilde faydalanmak isteriz. Bununla birlikte temiz havanın tadı da en iyi balkonda çıkar. Ancak artık çoğu konut projesinde balkonlar oldukça küçük olarak planlanıyor. Bu da balkonun genel iç mimariye dahil edilmemesine neden oluyor. Ancak dikkatli bir planlama ve dekorasyon ile küçük bir balkonu rengi, görüntüsü ve kokusuyla atmosfer dolu muhteşem bir mini bahçeye dönüştürebilirsiniz.

Balkonu, evin yaşam deneyimini zenginleştirecek bir balkon bahçesine dönüştürebilecek pek çok ilham verici fikir var. Siz sadece balkonunuza çıkın, manzaranın keyfini çıkarın ve kendi mini bahçenizde rahatlayın.

Bitkiler ve çiçekler

Küçük ve dar alanlar genellikle uzun boylu bitkiler için uygundur. Bu nedenle dik uzayan ağaçlar iç mimariyi mükemmel şekilde tamamlar. Özellikle farklı yüksekliklerdeki ağaçlar gruplandırıldığında yapısal olarak oldukça zarif görünür. Ağaçların köklerini kapalı bir alanda tutarak büyümesini kontrol edebilirsiniz. Yavaş büyüyen zeytin ağaçları balkon için uygun bir seçenek olabilir.

Duvara ayna ekleyin

Balkon duvarına ayna ekleyerek mekânın büyüklüğü konusunda illüzyon yaratabilirsiniz. Ayna, küçük bir balkonun daha ferah ve geniş görünmesine yardımcı olur. Aynı zamanda karanlık köşeleri aydınlatır, ışığı homojen şekilde dağıtır, bitkileri ve yaprakları yansıtarak renklerin etkisini artıracaktır.

Renkli dekorlar

Balkonunuzu, birkaç küçük dokunuşla davetkâr bir alan haline getirebilirsiniz. Küçük tenekeleri rengârenk boyayabilir, süsleyebilir ve dekore edebilirsiniz. Bununla birlikte ister tenekelerin içine isterseniz de istediğiniz bir alana renkli led ışıklar ekleyerek akşamları da canlı bir görüntü elde edebilirsiniz.

Rahat bir köşe yaratın

Bol miktarda minderle dolu bir köşe yaratarak kendinize açık hava oturma odası yapabilirsiniz. Kısa ayaklı bir sehpa görünümü yumuşatabilir ve kahve keyfinizi maksimuma çıkarabilir. Papatyalar ve lavantalar eşliğinde çayınızı ve kahvenizi temiz havada yudumlamaya hazırsınız artık.

Sebze yetiştirin

Yemek yapmayı, bahçeyle ilgilenmeyi ve doğallığı sevenler... Korunaklı balkon bahçeleri sebze yetiştirmek için harika alanlardır. Balkon bahçeniz artık siz de kentli bir çiftçi olmaya hazırsınız!

Kendi sebzelerinizi yetiştirmek için büyük bir balkona ihtiyacınız yok. Balkon bahçeleri, rüzgâra karşı korunaklı olduğu için sebze yetiştirme konusunda uygun bir ortam sağlar. Sebzeleri duvarlara asabileceğiniz gibi balkonunuza ekstra bir ızgara sistemi yapabilir ve tüm sebzelerinizi bu alanda yetiştirebilirsiniz.

Balkon mobilyaları

Eğer balkonunuz küçükse, kullanmadığınız zamanlarda katlayabileceğiniz bistro tarzında mobilyalar almanızı öneririz. Bize göre balkonun boyutu ne kadar olursa olsun rahat kullanım için her zaman yeterli alan vardır. Açık bir masa ve sandalyeler için yer varsa, bu alanı yemek yeme ya da sohbet etme alanı olarak değerlendirebilirsiniz.

Top