BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
AHŞAP LAMBRİ İLE DUVARLARINIZI NASIL DEĞİŞTİRİRSİNİZ?

AHŞAP LAMBRİ İLE DUVARLARINIZI NASIL DEĞİŞTİRİRSİNİZ?

09 Haziran 2017

Ahşap lambriler ile ilgili ipuçlarımızı uygulayarak, duvarlarınızı -yeniden dekorasyon yapmanıza gerek kalmadan- geleneksel tarzda yenileyebilirsiniz.

Klasik ve country iç mimari tarzlarını seviyorsanız bu ipuçlarını dikkate almanızı şiddetle öneririz. Ahşap lambri kullanmak, özellik oluşturmak ve düzensiz, yamalı duvarları örtmek için harika bir yoldur. Öncelikle duvarınızdaki sıvanın sağlam olduğundan emin olun. Eğer sağlam değilse yeniden sıva yapmanız gerekecek.

Diğer bir konu ise rutubetli duvarlar. Ahşap lambrileri rutubetli duvarlara uygularsanız muhtemelen kısa zamanda bozulup çürüyecektir. Bu nedenle rutubete neden olan nemin kaynağını bulun ve sorunu çözün. Bu sorunları çözdüğünüz takdirde, ahşap lambrileri evinizin herhangi bir odasına uygulayabilirsiniz. (Ahşap lambriyi banyoda kullanmayı planlıyorsanız su geçirmez hale getirdiğinizden emin olun)

İç mimari ve dekorasyon ile ilgili ipuçlarımızı ve kendin yap tarzındaki önerilerimizi kaçırmamak için bizi takip etmeyi unutmayın. Keyifli okumalar!

1. Malzemeleri bir araya getirin

İşte ihtiyaç duyacağınız malzemelerin bir listesi:

- Bant ve cetvel

- Ahşap süpürgelikler

- Matkap

- Ahşap lambri

- Kablo ve boru dedektörü

- Vida

- Metal klipsler veya panel pimleri

- Çekiç

- Dolgu macunu

- Çakı

- Testere

- Ağaç yapıştırıcısı

- Çivi ve dübel

- Ahşap kenar süsü ve boncuk

- Süpürgelik

 

2. Ahşap lambrileri ölçün ve ayarlayın

Klasik dikey bir görünüm için, ahşap lambrilerin duvarınızın ne kadar üzerinde olması gerektiğine karar verin. Ahşap lambrileri doğrudan duvara sabitlemek yerine, bunları yaklaşık 60 cm aralıklarla duvarınıza yatay olarak vidalayın.

Pilot deliklerini, süpürgelikleri takmadan önce açın. Ayrıca güvenli olup olmadığını kontrol etmeden bu işlemi yapmayın. Öncelikle elektrik kablosu olup olmadığına bakın. Daha sonra boru dedektörünü kullanın.

Çatlak alanları kontrol edin ve duvarın düz olduğundan emin olun. Vidaları daha sonra gevşememesi için iyice sıkıştırın.

3. Ahşap lambrileri duvarınıza nasıl sabitleyeceğinize karar verin

Sabitleme kısmı için metal klipsleri kullanabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise gizli çivilemedir. Eğer bu kısmı doğru yapamayacağınızı düşünüyorsanız, bir ustadan yardım alabilirsiniz.

Duvarı -çivilerinizin boyutuna uygun olarak- matkapla deldikten sonra dübelleri yerleştirin. Bu işlemi her bir ahşap lambri için ayrı ayrı yapmalısınız.

4. Çivileri ve vidaları gizleyin

Tüm ahşap lambrileri sabitledikten sonra, vida ve çivi gibi kötü görünen kısımları ahşap boncuklar ve dolgu macunu ile gizleyin. Ve son olarak yeni süpürgeliklerinizi takarak dekorasyonu tamamlayın. Dilerseniz ahşap lambrileri istediğiniz renge de boyayabilirsiniz. 

Top