BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
ADA MUTFAKLARIN ETKİLERİ

ADA MUTFAKLARIN ETKİLERİ

14 Aralık 2016

Günümüzde mutfaklar artık daha fazla evin merkezi konumunda. Hatta evin çekirdeği olarak düşünülüyor. Özellikle modern mutfakların ikonu haline gelen "Ada Mutfaklar", birçok farklı aktiviteye aynı anda imkan sağlamalarıyla evin en çok kullanılan alanı olmaya başladı.

Ada mutfaklar merkezde olduğu için fonksiyoneldir. Mutfağın her noktasına erişimi kolaydır. Mutfakta kullanılan donanım ve aletlerin en etkin şekilde erişim ve kullanımını mümkün kılar. Eskiden mutfaktaki tüm mutfak gereçleri ve dolaplar, kapalı olan bir odanın duvarlarında yer alıyordu. Günümüzdeki mutfaklar ise diğer mekanlara açılmanın yanı sıra ailenin bir arada vakit geçirebildiği yemek, sohbet, temizlik gibi eylemlerin hepsinin bir arada olmasını sağlayan mekanlar haline geldi. Bu özelliği ile daha samimi ve sıcak atmosfere sahip ada mutfaklar daha fazla tercih edilir oldu.

ADA MUTFAKLARIN DEKORASYONU

Ada mutfak kullanımında dezavantajlarla karşılaşmamak için kullanımını iyi dekore etmek gerekir. Ada kısmında pişirme aktivitesi olan mutfaklarda en fazla kullanılan tencere, tava, bıçaklar, tahtalar gibi her şey elinizin altında olmalıdır. Bunu sağlamak için ada üzerinde mutfak aletlerini sarkıt olarak konumlandırmaya yarayan düzenekleri kullanabilirsiniz.

ADA MUTFAKLARIN KULLANIMI

Ayrıca ocak bu alanda olacağından sarkıt davlumbaz ya da tezgah üstü havalandırma kullanmanız gerecektir. Sarkıt davlumbaz kullanıldığı takdirde, tasarımın en dominant parçası haline gelecektir. Bu yüzden her anlamıyla tamamlanmış olmalı ve iyi planlanmalıdır. Ada kullanımında tezgah altında tencere ve tavaların yerleşimi için derin çekmeceler de kullanışlı olacaktır. Eğer adanızda yemek hazırlık alanı olacaksa evye ve bulaşık makinesinin konumlandırılmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca çöp kutusuna rahat erişim olması size kolaylık sağlayacaktır.

ADA MUTFAKLARIN ÖLÇÜLERİ

Ada mutfaklar oldukça alan kaplar. Mutfağınız en az 8 metre eninde ve 12 metre boyunda değilse ada mutfak uygun olmayacaktır. Rahatça hareket edip çalışılabilecek büyüklükte olmalıdır. Ada mutfağınızın ada kısmı yaşam alanınızla bağlantılı konumdaysa bu bölümü masa ya da bar ünitesi olarak tercih edebilirsiniz. Çift yükseltisi olan adalar sayesinde samimi yemek yenecek ortamlar yaratabilirsiniz. Bununla birlikte çift yükselti adalar; kirli bulaşıkları saklar, yiyecekleri sıçramadan korur ve mutfağın en ilgi çekici alanı olurlar. Adanızın yemek alanındaki yüksekliği ne tür bir oturma gurubuna sahip olacağını gösterir. Tezgahınızın yüksekliği 70-75 cm civarında ise her türlü sandalyeye uyum sağlar. 1 metre tezgah yüksekliğiniz varsa boyu ayarlanabilir sandalyeler uygun olacaktır. 1-1.5 metre yükseklikteki tezgahlar için ise bar sandalyeleri tavsiye edilir.

ADA MUTFAKLARIN AYDINLATMASI

Ada mutfakların aydınlık olması gerekir ve özel aydınlatmaya ihtiyacı vardır. En çok tercih edilen aydınlatma tavana gömme olanlardır. Standart yükseklikte bir tavan varsa nispeten daha kolaydır. Fakat yüksek tavanlarda bu uygulama yanıltıcı olabilir. Eğer yüksek tavan varsa ve sarkıt lamba kullanılacaksa yüksekliğinin ve takılan ampulün iyi ayarlanması gerekir.

Mutfağınızda kalabalık yemek davetlerine ev sahipliği yapmak istiyorsanız "ada mutfağı" tercih etmeniz en iyi seçim olacaktır. Hatta ailenizle bir aradayken yemek pişirebilir ya da misafirlerinizle vakit geçirebilirsiniz. 

 

Top