BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
ADA MUTFAK FİKİRLERİ

ADA MUTFAK FİKİRLERİ

18 Ekim 2018

Hemen hemen herkes mutfağın tam ortasında şık ve gösterişli bir ada mutfak olsun ister. Ada mutfak, aile için odak noktadır. Yemek yapmak, yemek yemek, çalışmak ve sosyalleşmek için mükemmel alandır.

Günümüzde inşaat firmaları genellikle açık mutfakları kullansa da hâlâ ev planının içerisinde ayrı bir alanı olan mutfaklar da mevcut. Üstelik Amerikan mutfağa sahip olsanız bile küçük bir ada mutfak düşünebilirsiniz. Çünkü ada mutfak ünitesi mutfak dekorasyonuna çok şey katar.

Ada mutfak, size ekstra hazırlık alanı sağlayabilir. Pişirme bölgesi ile oturma/yemek alanı arasında bir sınır oluşturabilir. İyi planlanmış bir ada mutfak, mutfaktaki trafik yoğunluğunun da azalmasına yardımcı olur. Yemek pişirme alanına paralel olarak ince ve uzun olabilir. Daha kompakt alanlarda yuvarlak tercih edilebilir. Ya da lavabo ve mutfak araç gereçlerinin yer aldığı büyük ve geniş olarak planlanabilir. Bu planlama tamamen mutfağınızın toplam alanı ve şekli ile ilgilidir.

Neredeyse tüm ada mutfaklarda oturma alanı bulunur. En küçük olanlarında bile genellikle küçük bir tezgâh çıkıntısı ve bar taburesi yer alır. Alternatif olarak, bir ucunda düşük seviyeli, masa tarzı oturma alanının bulunduğu uzun bir ada mutfak seçebilirsiniz. Ada mutfağın rengi ve kullanılacak malzeme konusunda -yeterli bütçeniz varsa tabii ki- cesur olabilirsiniz. Mutfağın geri kalanına göre ada mutfağını daha ön plana çıkarabilirsiniz. Mermer, granit, ahşap kaplama, cam ve metalik aksamlar ile ada mutfağınızı odak nokta haline getirebilirsiniz.

Ayrıca dekorasyon trendleri arasında ham malzemelere olan ilgi yoğun. Ham ahşaplar ise bu anlamda size yardımcı olacaktır. Renk konusunda ise kontrast yaratmaktan çekinmeyin. Tabii ki aydınlatma da var. İyi dekore edilmiş bir ada mutfağın en önemli parçalarından biri de aydınlatmadır. Spot kullanmak yerine iç mimari tasarımınızla uygun avizeler, vintage bronz ve metalik tarzı tavan aydınlatmaları tercih edebilirsiniz.

Ada mutfak örneklerini görmek için okumaya devam edin. Keyifli okumalar!

Modern-klasik bir görünüm için koyu lacivert ve gri kullanın

Koyu lacivert renk ile modern çizgilere sahip klasik bir ada mutfak yaratabilirsiniz. Lavabo, depolama alanları, mermer tezgâh ve ahşap oturma alanı ile tasarımı güçlendirebilirsiniz. Klasik ve modern tarzın mükemmel karışımı için gri duvar üniteleri ve ocak ile birleştirin.

Ada mutfağınıza enerji verin

Ada mutfağınızda priz bulundurmanız çok önemlidir. Yalnızca mutfak araç ve gereçlerine sağlamak için değil, aynı zamanda telefonları ve dizüstü bilgisayarları şarj etmek için de kullanışlıdırlar. Ahşap tabureleri, soluk mavi ada mutfak ile uyumlu bir şekilde kullanarak genel şemaya ince bir kıyı hissi katabilirsiniz.

Görev aydınlatması

Minimal ama çarpıcı şekilde dekore ettiğiniz gri renkteki ada mutfakta, aydınlatmaları farklı kullanabilirsiniz. İç mimari de renk geçişleri oldukça önemlidir. Dekorasyona uyacak sarkıt aydınlatmalar ile şemaya sıcaklık katabilirsiniz. Böylece genel hava da yumuşayacaktır.

Çekmeceler ile düzen sağlayın

Pastel mavi bir ada mutfak ile ev sıcaklığını hissedebilirsiniz. Tabii ki birkaç düzenleme daha yaparak. Örneğin çekmece kulplarında kullanabileceğiniz beyaz renk ile hoş ve ince bir kontrast yaratabilirsiniz. Üstelik çekmeceler size mutfak araç ve gereçleri için gerekli tüm alanı sağlar.

İnce-uzun ada mutfak

Örnek görseldeki tasarımın da kanıtlayacağı gibi ada mutfağa sahip olmak için mutfağınızın çok geniş olmasına gerek yok. Hatta ada mutfaktaki tezgâhın bir kısmını öne çıkararak tabure ekleyebilirsiniz.

Demiryolu traversleri

Demiryollarında kullanılan traversleri hatırlıyor musunuz? Bu traversler artık mutfak dekorasyonuna dahil oluyorlar. Sağlam oldukları için çekmece ve raf ekleyebilirsiniz. Yemek alanı olarak kullanmak da mümkün.

Geleneksel küçük ada mutfak

Mutfağınıza daha fazla hazırlık ve depolama alanı eklemenin en zarif yolu. Mutfak araç gereçlerini derin çekmecelerde saklayabileceğiniz gibi kolay erişim için alt bölüme de koyabilirsiniz. Tezgâh kısmında doğal ahşap, geri kalan kısımlarda ise mutfak dekorasyonunuza uygun bir renk kullanabilirsiniz.

Eğimli ada mutfak

Ada mutfağı küçük bir alana sığdırmaya çalışıyorsanız yuvarlak kenarlı bir ada mutfak tasarımı seçmeniz iyi olacaktır. Diğer ada mutfaklara oranla kıvrımlı olanlar daha pahalıya mal olsa da özellikle çocuklarınız için keskin kenarlardan kurtulmuş olacaksınız.

Dağınıklığı gizleyin

Bir tarafı uzun olan ada mutfaklar iki amaca hizmet eder. Birincisi yüksekliği ideal yemek yemek için harikadır. İkincisi ise mutfaktaki karışıklığı gizler. Mükemmel değil mi?

Top