BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
AÇIK PLAN MUTFAK DEKORASYONU

AÇIK PLAN MUTFAK DEKORASYONU

20 Aralık 2018

Açık plan mutfağınızı evinizin merkezi haline getirecek iç mimari öneriler imek karşınızdayız. Açık plan mutfaklar, birçok markalı konut projesinin tercihi. Yemek pişirme, yemek yeme gibi çok yönlü bir işleve sahip. Bununla birlikte günümüzdeki yaşam tarzlarına uygun olup sosyalleşme için evin doğal merkezidir. Ancak özellikle apartman dairelerinde ve küçük evlerde diğer yaşam alanları ile kolayca bütünleşebilen bir tasarıma sahiptir. Uyumlu bir dekorasyon planı oluşturabilmek için açık mutfağı evin diğer alanlarından biraz ayırmak gerekir.

Bizce açık plan mutfaklar, iyi tasarlanmalı ve işlevsel bir hale getirilmeli. Akıllı bir iç mimari yönetim ile açık plan mutfağınızdan en iyi şekilde yararlanabilir ve mutfağınızı ayrı bir alan haline getirebilirsiniz. Sizin için hazırladığımız 5 öneri ile kolayca açık plan mutfak dekorasyonu yapabileceksiniz. Keyifli okumalar!

Fonksiyonel ve aile dostu mutfak tasarımı

Açık plan bir mutfağa sahip olmanın pek çok avantajı vardır. En belirgin olanı ise yemek yaparken ailenizle ya da arkadaşlarınızla daha kolay sosyalleşebilmenizdir. Ayrıca çocuklarınıza ev ödevlerinde yardımcı olabilirsiniz. Bebeğiniz varsa her an gözünüzün önünde olur. Örnek görseldeki açık plan mutfakta yemek, yaşam ve eğlence alanı bir arada. Oldukça işlevsel değil mi?

Dekorasyon düzeninizi düşünün

Siz yemek hazırlarken konuklarınızın nerede oturacağını düşünün. Ya da nerede yemek yemek istediğinizi. Kısa süreli yemek ritüellerinde -kahvaltı gibi- açık plan mutfaklar oldukça kullanışlıdır. Ayrıca mutfağınızın çalışma ve dinlenme alanınızla iç içe olması size zamandan da kazandırır. Açık plan mutfağınızda sarkıt ve yer yer spot aydınlatmalar kullanarak ışığın homojen şekilde yayılmasını sağlayabilirsiniz. Mutfağı yaşam alanında ayırmak için de çerçeveler ve tasarımınızla uygun dekorlar kullanabilirsiniz.

Ada mutfak kullanın

Işığı ya da manzarayı engelleyecek duvarları olmayan açık plan mutfaklar, genelde olduğundan daha büyük görünür. Ancak yine de dekorasyonun titizlikle planlanması gerekiyor. Özellikle de yemek ve çalışma alanının mümkün olduğunda ergonomik yapıda olması lazım. Eğer yeterli alanınız varsa bir ada mutfak düşünebilirsiniz. Böylelikle de üçgen bir şema oluşturarak rahat hareket alanı yaratabilirsiniz.

Basit renk paleti seçin

Beyaz ve parlak mutfak üniteleri, modern açık plan mutfakta mükemmel seçenektir. Mutfak dolaplarında ise çelik kuplar kullanarak de dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Mutfak tezgâhı da açık plan mutfaklarda düşünülmesi gereken şeylerin başında geliyor. Tezgâhınız ne kadar temiz olursa o kadar ferah bir görüntü ortaya çıkar. Akıllı mutfak depolama çözümleri ile dağınıklığı gizleyebilirsiniz.

Endüstriyel detaylar

Loft iç mimari ile tasarlanmış iç mekânlar, açık plan mutfaklar için en ideal alanlardan biridir. Açık renkli tuğla duvarlar ve geniş pencereler ve mekâna oranla daha büyük bir ada mutfak kullanarak endüstriyel mutfak dekorasyonu yapabilirsiniz. İç mekânı çelik malzemelerin yanında ahşap kullanarak yumuşatabilirsiniz. Bu sayede de davetkâr bir iç mimariye sahip açık plan mutfak oluşturabilirsiniz.

Açık mutfak, sosyal yaşam

Sosyalleşmeyi seviyorsanız açık mutfaklar sizin için ideal seçim olacaktır. Ailenizle ya da misafirlerinizle sosyalleşmenize olanak tanır. Koyu gri mutfak dolapları ve ahşap mobilyalar ile rustik iç mimari yaratabilir ve mutfağınızın keyfini sürebilirsiniz.

Renkleri birleştirin

Açık plan mutfaklar, şık ve aynı zamanda son derece pratik bir alan sunar. Bu tarzdaki mutfaklar, yemek pişirme ve yemek yemekten çalışma ve eğlenceye kadar çeşitli görevler için kullanıldığından, günümüzün modern aileleri için mükemmel olan her şey dahil bir ortam yaratır. Vurgu renkler, tek tek bölgeleri tanımlamak ve dekorasyonu birleştirmek için kullanılabilir.

Sınırları kaldırın

Daha geniş, açık planlı bir alan oluşturmak için duvarları yıkmak, sıkışık ve karanlık bir odayı dönüştürmek için ideal bir yoldur. Bu şekilde kazanabileceğiniz tüm ekstra ışığı ve alanı düşünün. Yemek alanını yaşam alanından ayırmak için sürgülü kapılar kullanabilir ve rahat bir yemek alanı için bar tabureleri düşünebilirsiniz. Evinizdeki her türlü yapısal değişiklikte olduğu gibi bu konuda da bir iç mimardan yardım alabilirsiniz.

Yuvarlak köşeler oluşturun

Açık plan dekorasyonda önemli olan akış yaratmaktır. Yuvarlak köşeler ve eğriler yaratmak, özellikle çocuklarınızı tehlikeden uzak tutmak için mükemmeldir. Keskin kenarlı mobilyaları çocuklu aileler için pek tavsiye etmiyoruz. Yuvarlak köşeli mobilyalar aynı zamanda ortamdaki keskinliği alıp iç mekânı yumuşatmak için de idealdir.

Top