BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
2019’PANTONE RENGİ BELLİ OLDU: YAŞAYAN MERCAN

2019’PANTONE RENGİ BELLİ OLDU: YAŞAYAN MERCAN

10 Aralık 2018

Bildiğiniz gibi Pantone, her yıl aralık ayı başında önümüzdeki senenin pantone rengini açıklıyor. Pantone’daki renk uzmanlarına göre de Yılın Pantone Rengi Living Coral/Yaşayan Mercan oldu. Geçen yıl Ultra-Violet/Morötesi, 2017 yılında ise Greenery/Yeşil seçilmişti.

Pantone 16-1546 koduyla da bilinen Living Coral/Yaşayan Mercan, yaşamı simgeleyen sıcak ve şeftali tonlarındaki bir portakal rengi. Renk, canlılığı ve yaşam gücünü temsil ediyor. Deniz omurgasızları, canlı renk tonunu yüzeyde yaşayan küçük alglerden alır. Pantone Color Institute Yönetici Direktörü Leatrice Eiseman, 2019’un pantone rengi ile bazı öneriler de vermiş.

Seçim yapılabilecek sonsuz renk varken neden Living Coral/Yaşayan Mercan seçildi?

“Yılın pantone rengini seçerken etrafımızdaki her şeye bakarız.” diyor Leatrice ve ekliyor, “İnsanların estetikte, modada ve sanatta neler yaptığını görmeye çalışıyoruz. Sosyal medyada insanların neler giydiğini, satın aldığını ya da paylaştıklarını detaylıca inceliyoruz. Birçoğumuzun soğuk ve izole edilebilen dijital deneyimlere giderek daha fazla maruz kaldığı bir zamanda Living Coral/Yaşayan Mercan, sıcak ve çekici bir bağlantı olacaktı. Bu rengin konuksever, iyimser ve samimi hissettiren bir havası var. Tam da bu yüzden Living Coral/Yaşayan Mercan, ev ve tasarım alanında oldukça uygulanabilir bir renk. “

Peki insanlar bu rengi nasıl ve nerelerde kullanacak?

“Bazı yıllar bir renk seçiyoruz ve bu renk özellikle ev dekorasyonunda vurgulanıyor. Ancak Living Coral/Yaşayan Mercan, çok parlak ve cesur bir renk. İnsanların daha büyük ölçekte, birçok farklı alanda kucaklayabileceği bir ton. Bütün odayı baştan sona bu renkle boyayabilirsiniz. Antrede ya da banyoda da harika hissettirecek bir renk. Living Coral/Yaşayan Mercan renginde kanepeler de görebiliriz. İnsanlar bu rengi hayatlarının her alanına dahil edebilir. Tüm bunları düşünerek 2019’un rengi olarak seçtik.”

Dikkatle seçilmiş bir renk, duvarları boyamak için sadece bir gölgeden çok daha fazlasıdır. Bu rengin bizi nasıl hissettirdiği ve evlerimize entegre edildiğinde yarattığı atmosfer önemlidir. “Renk, yaşam deneyimini geliştirir ve etkiler,” diye açıklıyor Pantone Renk Enstitüsü Başkan Yardımcısı Laurie Pressman. “Enerji verici ve besleyici olan ikili rolü sayesinde yaşamı onaylayan bir gölge gibi. Zaman içinde küresel kültürümüzde neler olup bittiğini yansıtır. Uzman renkçiler bu kararı hafife almazlar. İç mekânlar, moda, tasarım, seyahat ve mevcut sosyo-ekonomik koşullar dünyasındaki etkileri dikkate alırlar.”

Her yıl sadece tek bir renk seçen Pantone, 2016'da geleneği kırdı ve yılı temsil etmek için iki önemli renk seçti: Serenity ve Rose Quartz. Yumuşak pembe ve mavi, kaotik bir dünyada barış ve uyum ihtiyacını göstermek için seçildi. Pantone tarafından belirlenen yılın rengi; moda, ev mobilyası ve endüstriyel tasarımı etkilemede büyük bir rol oynamaktadır.

Peki siz yılın pantone rengini hangi alanlarda kullanacaksınız?

Top