BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
2017’NİN PANTONE RENGİ GREENERY İLE EV DEKORASYONU

2017’NİN PANTONE RENGİ GREENERY İLE EV DEKORASYONU

26 Nisan 2017

Pantone Renk Enstitüsü; eğlence dünyasını, sanatı, mimariyi, modayı, iç mekân tasarımını dikkate alarak 2017 yılının pantone rengini yeşil (greenery) olarak belirledi. Yeşil, doğanın bir yansımasıdır. Yenilenmeyi ve canlılığı çağrıştırır. Doğadaki yeşilliklerin canlandığı ilkbaharın ilk günlerinin habercisidir. Bu canlandırıcı renk tonunu dekorasyonda nasıl kullanabileceğinizi anlattık.

Yeşil, doğaya hâkim olan renk olsa da dekorasyonda kullanımı incelik ister. Birçok rengin yeşil gibi çok farklı renk tonları bulunmaz. Ancak yeşil renk, kendi başına veya diğer renklerle birlikte kullanıldığında sonsuz dekoratif uygulamalar sunar.

2017'de huzuru evinize davet etmek istiyorsanız bu renk tam size göre. Üstelik evin tamamı için birçok dekorasyon seçeneği sunan bir renktir. Size ilham olacağınızı düşündüğümüz örnekleri sıraladık. Keyifli okumalar!

Doğayla bağlantı kurun

Yaşam tazeleyen bir renk olan “Greenery”, tutku ve canlılığı sembolize eder. Bundan dolayı da yatak odaları için mükemmeldir. Yatak odanıza taze bitki renklerini çoğaltmaya çalışın. Yemyeşil kırlardan ve bitkilerden ilham alabilirsiniz. Örnek görseldeki gibi güçlü bir plan için, basit bir zeminle başlamak önemlidir. Duvarları beyaza boyayın ve ahşap kullanmaya özen gösterin. Dokuların öne çıkmasını sağlamak için ahşap döşemeleri boyayabilirsiniz.

Botanik dokulu duvarlar

Doğa, tüm duyuları uyandırır. Bu nedenle çalışma odalarınıza doğanın ilham veren dokunuşunu ekleyin. Taze bitkiler ev dekorasyonunu canlandırmak için harikadır. Bitki kullanmak istemiyorsanız; cam eşyalar, zengin yeşil kumaşlar ve motifli duvar kağıtları ile canlı bir görünüm yaratabilirsiniz. Örnek görseldeki gibi beyaz modern mobilyalarla canlandırıcı siyah-yeşil desenli duvar kağıtlarını kullanarak çalışma odanıza cesur bir görünüm elde edebilirsiniz. Böyle bir görünüm, yaratıcılığa ilham verir ve çalışma alanına his katar. Koyu renk ve ahşap efektli döşemeler duvarların içindeki karanlığı yansıtır. Ayrıca görünümü tamamlamak için birkaç modern aksesuar ekleyebilirsiniz.

Kaktüs ekleyin

Greenery, doğal nötr özelliklerinden dolayı diğer nötr renk şemaları için bir vurgu olarak büyük dozlarda kullanılabilir. Bu noktada kaktüsler sizin için ideal olabilir. Kaktüsler güçlü yapıları ve canlı tonları ile modern ev dekorasyonuna inanılmaz bir görsellik katar. Bakımı en kolay olan bitki olduklarını da unutmayalım. Uzun süreler boyunca su tutma özellikleri ile kuraklık koşullarına oldukça alışkın bitkilerdir. Genel renk şemasını dikkate alarak kaktüsleri dekorasyona dahil edebilirsiniz.

Doğayı evinize taşıyın

Botanik baskıları sevmiyor musunuz? Hiç önemli değil! Greenery renk tonunu dekorasyonda kullanmanın başka bir yolu daha var. Yeşil renk blokları ve gerçek (veya sahte) bitkilerin ilgi çekici görüntüleriyle güzel bir ev dekorasyonu yaratabilirsiniz. Bütün bir duvarda greenery gibi dramatik bir renk kullanmak istemiyorsanız, bir maskeleme bandı yapıştırın ve duvarın sadece belli kısımlarını boyamak için kılavuz olarak kullanın. Yeşilin doğru renk tonunu seçmek konusunda cesur olun. Sulu meyveler, kaktüsler ve aloe vera gibi bakım gerektirmeyen ev bitkilerini seçerek hayatı kendiniz için kolaylaştırabilirsiniz.

Canlı mobilyalar kullanın

Yeşil, rahatlatıcı bir renktir. Tamamlayıcı renklerle eşleştirildiğinde, her odayı sıcak ve çekici bir ortama dönüştürür. Hazır bahar da gelmişken bu trendi ev dekorasyonunda kullanmanızı öneririz. Duvarlarınızı boyamaktan ya da zemini yeşil renkte halı ile kaplamaktan hoşlanmıyorsanız, mobilyalarınızda ve sanat eserlerinizde greenery kullanmayı deneyin. Sonuçtan oldukça memnun kalacaksınız.

Benzer renk paleti kullanın

Yeşil, doğanın nötr rengidir. Bu nedenle aynı paletten gelen tamamlayıcı renkleri görsel açıdan hoş bir planda birleştirebilirsiniz. Benzer renk paleti kullanıldığında desenleri karıştırmak daha kolaydır. Çiçekleri ve geometrik desenleri birleştirerek güzel bir ölçek yaratın. Nane, yeşim ve kireç tonlarındaki motiflerin birleşimi canlandırıcı bir etkiye sahiptir.

Yaz hissi yaratın

Güçlü taş duvarları yemyeşil bahçe yeşillikleriyle yumuşatabilirsiniz. Örnek görseldeki koridorun tarihi özellikleri, ayırt edici ve eşsiz bir duvar kağıdı ile tamamlanmaktadır. Yemyeşil vadi çiçekleri odanın güzelce çerçevelendiği çarpıcı bir açıklama yapmış. Çim yeşili perdeler, canlı bitkiler ve hasır mobilyalar yaz hissi yaratmak içim uyumlu bir şekilde kullanılmış.

Mutfak dekorasyonunda kullanın

Bu enerjik rengin mutfakta kullanılamayacağını düşünüyorsanız, tekrar düşünmenizi öneririz. Modern mutfaklar için oldukça ideal bir renktir. Mutfağı sofistike ve modern gösterir.

Doğru renk kombinasyonunu seçin

Yeşil renk ile ev dekorasyonu yapmaktan söz ederken, yeşil ve beyazın mükemmel birleşimini görmezden gelmek olmaz. Bu iki uyumlu renk; açık, ferah ve temiz bir etki yaratır. Bu uyumu ev dekorasyonunda kullanmanın anahtarı dengedir. Beyaz duvarlar mükemmel bir zemin oluştururken, yeşil renkte mobilyalar odak noktası yaratacaktır. Son olarak, rahat bir görünüm için yeşil aksesuarları ve dekorları dekorasyon planınıza ekleyebilirsiniz.

Yatak odası dekorasyonuna dahil edin

Bazıları mavi ve yeşilin dekorasyonda asla uyumlu olmayacağını söyler. Ancak örnek görsele bakarak yanıldıklarını söylemek mümkün. Hüner, doğayı taklit eden iki renk seçmektir. Örnek görselde yeşilin sakinleştirici etkisi, cesur bir kumaş tuvalinin arka planı olarak kendine has bir etki oluşturuyor. Dekorun geri kalanı basit tutulmuş. Sadece yeşil ve beyaz. Ancak yataktaki küçük bir desen, genel efektin canlı, sofistike ve rahatlatıcı olmasını sağlamak için çatışma yaratıyor.

Top