BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
2017’DE UYGULAYABİLECEĞİNİZ 6 DEKORASYON ÖNERİSİ

2017’DE UYGULAYABİLECEĞİNİZ 6 DEKORASYON ÖNERİSİ

01 Şubat 2017

Bu blog yazısında tarzınız ne olursa olsun 2017 yılında kolayca uygulayabileceğiniz 6 dekorasyon önerisini bir araya getirdik. Önerilerimizi oluştururken herkesin basitçe uygulayabileceği şeylere odaklandık. Modanın her yıl değiştiğini biliyoruz. Modayı referans aldığımız ipuçlarında işlevselliği de unutmadık. İşte 2017 yılında evinizi yeniden yaratabileceğiniz önerilerimiz.

 

1. FARKLI DEKORASYON TARZLARINI BİR ARAYA GETİRİN

En ilham verici mekânlar sadece tek bir tarzdan oluşmaz, farklı tarzları bir araya getirerek uyum içinde kullanmasıyla öne çıkar. Yani evinizi dekore ederken sadece bir tarza odaklanmanız tek boyutlu bir tasarım hissi verir. Birçok farklı tarzı rastgele bir araya getirin demiyoruz tabii ki. Rustik, loft ya da stilinize göre seçtiğiniz bir tasarım anlayışını diğer tarzlar ile birleştirin. Odak noktanız tek olsun. Ancak mekânınıza çeşitlilik ve çok boyutluluk katmak için diğer dekorasyon tarzlarını da odak noktanızın etrafında konumlayın. 

 

2. PENCERELERİNİZİ ÖNE ÇIKARIN

Birçok kişi için özellikle perdeler en son düşünülen detaylardandır. Her oda için perde uygun olmayabilir ama mahremiyet istenilen yatak odası gibi alanlar için olmazsa olmaz konumdadır. Dekorasyon tarzınız ile uyumlu bir perde mahremiyetinizi korumakla kalmaz, aynı zamanda odanızı lüks ve huzurlu da gösterir. Duvarlarınızda kullandığınız renk ile uyumlu bir perde de seçebilirsiniz. Dolayısıyla dekorasyon tarzınız ne olursa olsun mekânınızı öne çıkarmak için perdeleri, panjurları denemek isteyebilirsiniz. Pencere önü bitkilerini ve aksesuarlarını da unutmayın.

 

3. ÇERÇEVELER VE RESİMLER

Çerçeveler ve resimler hepimizin bildiği gibi mekâna boyut katar. Renk ve doku etkisiyle boş duvarlarınızı canlandırır. Tarzınıza uygun çerçeveleri ve resimleri dekore etmeyi planladığınız alanda kullanabilirsiniz. Ancak asarken resmin ortasının göz hizasında olmasına özen gösterin. Birçok kişi çerçeveleri yüksek yerlere asmayı tercih ediyor. Bu yüzden de çerçeveler odadan kopuk gibi duruyor.

 

4. SİZİ MUTLU EDEN DEKORLAR ALIN

Dekorasyon bitmeyen bir süreçtir ve her zaman yeni bir şeyler ekleyebilirsiniz. Ayrıca birçok kişi dekorasyon listesindeki her şeyi tek bir seferde satın alamaz. Dolayısıyla sizi gerçekten mutlu edecek bir veya iki şeyi satın almanızı öneririz. Güzel bir ayna, avize ya da kanepe olabilir. İyi şeyler değerini her zaman korur ve uzun yıllar sizinle kalır. Böylece zamanla güzel şeylerin koleksiyonuna sahip olacaksınız!

 

5. MEKÂNI BÖLÜMLERE AYIRIN

Dekore ettiğiniz alan büyük ya da küçük olabilir. Ancak bunun hiçbir önemi yok. Mekânınıza bölümlere ayırın. Bölümlere ayırmak, bir odayı rahat ve davetkar hale getirmenin en hızlı yoludur. Örneğin tüm mobilyalarınızı duvarlara yaslamayın. Bunun yerine bazı eşyalarınızı duvara dayanmayacak şekilde odanızın farklı alanlarına yerleştirin. Farkı gerçekten hissedeceksiniz. Deneyimlerimizden yola çıkarak birçok insanın odayı bölümlere ayırmaktan korktuğunu söyleyebiliriz. Çünkü yerleşmiş bir dekorasyon algısı var. Hiç kimse odanın başından sonuna kadar düz bir çizgide hareket edemez. Aralarda mutlaka küçük ya da büyük eşyalar vardır. Bu nedenle odanızı bölümlere ayırmanız mekânınızı rahatlatacak ve olduğundan büyük gösterecektir.

 

6. ORANTIYA DİKKAT EDİN

Mekândaki orantı kuralı çok basit olmasına karşın yapana kadar herkesi korkutuyor. Odanızın büyüklüğü ya da küçüklüğü hiç önemli değil. Orantı her mekân için gereklidir. Her şeyi mükemmel bir simetri ile yerleştirmenizden bahsetmiyoruz tabii ki. Tek bir parçayı referans alabilirsiniz. Büyük bir ayna, lambader ya da resim. Odanızın orantısını ise bu parça etrafında oluşturabilirsiniz.

Top